Bodrum kaçak yapılaşma için tek yürek: Kayyum filan vız gelir

The Bo Viera projesinin de aralarında bulunduğu 8 kaçak inşaatın Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum tarafından mühürlenmesinin ardından Bodrum'da geniş katılımlı bir toplantı düzenlendi. Muğla ve Bodrum Belediye Başkanlarının da katıldığı toplantıda “Söz konusu alanlar temizlenene kadar birlikte hareket edeceğiz. Sürecin takipçisi olacağız” kararı çıktı. Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Başkan Osman Gürün “Artık bu işin dönüşü yok. Bu kadar oda ve STK temsilcileri yanımızdayken bize kayyum filan vız gelir, siz nasılsa bunun bekçisi olursunuz” dedi.

Bodrum kaçak yapılaşma için tek yürek: Kayyum filan vız gelir

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, önceki gün Bodrum koylarında inceleme yaptı. İmara aykırı inşaatları tespit etmek için saha gezisi yapan Kurum yapılan incelemeler sonrası toplam 1611 konut ve 4 otelden oluşan 8 projenin inşaatının durdurulduğunu açıkladı. Tartışılan The Bo Viera projesinin de aralarında bulunduğu 8 projenin mühürlenmesinin ardından Bodrum'da olağanüstü bir buluşma gerçekleştirildi.

KAFEDE BİRARAYA GELDİLER

Bodrum'da bir kafede gerçekleşen toplantıya; Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras'ın yanısıra Mimarlar Odası, Bodrum Kent Konseyi, TURMEPA, MUÇEP ve Peynir Çiçeği Gündoğan Gönüllüler Derneği temsilcileri katıldı. Toplantıda Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün ve Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras süreçle ilgili bilgi verdi.

“KAYYUM FİLAN VIZ GELİR”

Bir katılımcının “Van, Diyarbakır ve Mardin'de olduğu gibi bizim belediyelerimize de bu işi yapabilmek adına kayyum tayin ederlerse durum ne olur?” şeklindeki soruya Başkan Osman Gürün “Artık bu işin dönüşü yok. Bu kadar oda ve STK temsilcileri yanımızdayken bize kayyum filan vız gelir, siz nasılsa bunun bekçisi olursunuz” diye yanıt verdi.

BODRUM'DA MİLAT: “DÖNÜLMEZ YOLA GİRDİK”

Bodrum Belediye Başkanı Ahmet Aras ise göreve geldiklerinden bu güne kaçak yapılaşma ile mücadele ettiklerini belirterek “Mayıs ve Haziran aylarında kaçak yapılaşmalar azaldı. Çünkü önce tespit ettik, sonra mühürleyip yıkım kararı aldık. Önce böyle önemli bir karara imza atarak Bodrum'u korudukları için bakan, yardımcıları ve genel müdürlerine çok teşekkür ediyorum. 9 İnşaat bir aylık incelemeye alındı. Yasal olmayan ne yapıldıysa eski haline döndürülecek. Bundan mutluyum çünkü bizim çok önceleri başlattığımız mücadelemize bakan destek vermiş oldu. Yani biz haklı çıktık” dedi.

Bodrum'da 8 proje mühürlendi

FOTO:AA – Bodrum’da bir kısmı kaçak olduğu anlaşılan tartışılan projeler Çevre ve Şehircilik Bakanıı Murat Kurum’un talimatı ile mühürlendi.