Ek tercihler ne zaman? Ek yerleştirme ne zaman başlayacak?

Üniversite tercih sonuçları bayramdan önce açıklanmıştı. Binlerce öğrenci herhangi bir programa yerleşemedi, yerleşenlerin ise bir kısmı kazandığı bölüme kayıt yaptırmayı düşünmüyor. ÖSYM, ek yerleştirme işlemleri için herhangi bir açıklamada bulunmadı ancak üniversite kayıtlarının sona ermesi ve boş kontenjanların belirlenmesinin ardından açıklanması bekleniyor.

Ek tercihler ne zaman? Ek yerleştirme ne zaman başlayacak?

Üniversite hayatlarına başlayacak olan öğrenciler tercih sonuçları sonrasında üniversite kayıt tarihlerini araştırıyor. Ek yerleştirme ve kontenjanlar bu noktada büyük önem taşıyor. YKS yerleştirme sonuçlarına göre kayıt hakkı kazanan adayların kayıt işlemleri 19-23 Ağustos, yapılacak. Peki ek yerleştirmeler ne zaman başlayacak?

EK YERLEŞTİRME NEDİR?

Üniversite sınav sonuçları açıklandıktan sonra öğrencilerin kayıt işlemini gerçekleştirmeleri sonucu boş kalan bölümler ÖSYM'ye bildirilir. boş kalan veya kaydolmama nedeniyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak Ek Yerleştirme yapılır. Herhangi bir üniversiteye yerleştirilen öğrenciler ek yerleştirmeden faydalanamıyor. Yerleştirme sonuçları ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr adresinden duyuruluyor.

YKS ek tercihler ne zaman başlayacak? YKS ek yerleştirme kılavuzu yayınlandı mı?

EK YERLEŞTİRME İÇİN ÖNEMLİ DETAYLAR

Ek yerleştirme tarihleri ÖSYM tarafından duyurulacak. Ek yerleştirmede, ön lisans ve lisans programlarına merkezi genel yerleştirmedeki en küçük puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecek. Kesin kayıt sonunda kontenjan açığı kalan programlara ön kayıtla öğrenci alınmayacak. Ek yerleştirme tercih ücreti 20 lira olacak. ÖSYM Yönetim Kurulunun Ocak 2019 tarihli kararı gereği, şehit eşi, şehit çocuğu, gazi, gazi eşi ile gazi çocuklarından ek yerleştirme ücreti alınmayacak.