Eskiden bu memleket adaletsiz ama merhametliydi şimdi de adaletsiz ama aynı zamanda merhametsiz

Zülfü Livaneli ülkemizin içinde bulunduğu durumu şöyle açıkladı. Zülfü Livaneli, söyleşi kitabı “Livaneli’nin Penceresinden”i Özlem Gürses’e anlattı. Livaneli “Bizim şiddetle bir zihniyet devrimine ihtiyacımız var. Ülke duygusal anlamda bölündü” dedi.

Eskiden bu memleket adaletsiz ama merhametliydi şimdi de adaletsiz ama aynı zamanda merhametsiz

Ben onu her zaman sadece bir sanat insanı, bir yazar, bir şair, bir yorumcu olarak değil, tüm yaşamı ve vazgeçtikleriyle bir rol model olarak izledim… Son kitabı “Livaneli'nin Penceresinden”i de büyük bir iştahla ve merakla okudum. Zafer Köse'nin incelikle kurgulanmış nehir söyleşi, Doğan Kitap'tan çıktı. Siyasetten ve nemden bunaldığınız şu yaz günlerinde, serin ve ufuklar açan bir düşünce iklimine gitmek isterseniz, mutlaka okuyun. Zülfü Livaneli ile sadece kitabı değil, aslında memleketi konuştuk. Tek bir sayfaya sığmayan bu “koyultulmuş sohbet” yarın da devam edecek…

 Son kitabınız çıktı. Kutluyorum. Oradan bir soru ile başlayalım, bir insan ömrünü neye vermeli ?

Biliyorsun, benim bir şiirim bu. Bir insan ömrünü insana ait değerlere vermeli. Para kazanmak bir hayatın amacı olamaz. Oysa en sıradan insan bile kafayı parayla bozdu ! Ya sahte içki sattı, ya uyuşturucu ticareti yaptı ya da patlak botlarla mülteci taşıdı… Bir toplumun DNA'sı bozuldu.

TÜRKİYE'NİN RUHU UZUN ZAMANDIR YARALIZülfü Livaneli, Türkiye'de çok uzun zamandır “Huzurluyum, mutluyum” diyen insan olmadığını söyledi. Livaneli, “Değerler yitirildi. Türkiye'nin ruhu uzun zamandır yaralı. Bir toplumun DNA'sı bozuldu” diye konuştu.