MEB’den tepki çeken ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ geri adımı!

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 10 Eylül'de yayımladığı 2019/2020 Eğitim- Öğretim Yılı Hedef Listesi'ne Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersini de eklemişti. Ancak bazı kesimlerin 'ahlaksızlık" tanımlamasından sonra 24 saat bile dolmadan bu dersten vazgeçildi.

MEB’den tepki çeken ‘toplumsal cinsiyet eşitliği’ geri adımı!

MEB Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü resmi internet sitesinde 10 Eylül’de saat 14.16’da yeni öğretim yılında 26 hedefini yayımladı.

24 SAAT SONRA VAZGEÇİLDİ

Atılganlık, Bağımlılıkla Mücadele, Bilinçli Teknoloji Kullanımı, Bireysel Farklılıklara Saygı, Çatışma Çözme Becerileri, Çocuklarda Cinsel Eğitim, Duygu Kontrolü, Geleceği Planlama, Gelişim Dönemi Özellikleri, Hak ve Sorumluluklarını Bilme, İhmal İstismardan Korunma, İletişim Becerileri, İşbirliği Geliştirme, Karar Verme Becerisi, Kuşaklararası İletişim, Olumlu Davranış Geliştirme, Öz Bakım Becerileri, Özgüven Geliştirme, Özsaygı Geliştirme, Problem Çözme Becerileri, Sağlıklı Yaşam, Stresle Baş Etme Becerileri, Şiddeti Önleme gibi eğitimlerin son sırasında Cinsiyet Eşitliği de yer almıştı. Yeni liste de Cinsiyet Eşitliği kaldırılarak, 25 hedef yayımlandı.

STK’LARDAN ‘BASKI YAPILDI’ TEPKİSİ

Kadın cinayetleri ve cinsel istismardaki artışla birlikte küçük yaşlardan itibaren cinsiyet eşitliği bilincinin kazandırılması için okullarda eğitim verilecek olması eğitim camiasında sevinçle karşılanmıştı. Ancak MEB’in son anda dersi listeden çıkarması şaşkınlıkla karşılandı. MEB’e kadın sivil toplum kuruluşları ve eğitim sendikalarından tepki yağdı.

Eğitim Sen Genel Başkanı Feray Aytekin Aydoğan