Türkiye orman yangınlarıyla sarsılıyor! 3 ilde birden çıktı…

Bu yıl Kurban Bayramı deyim yerindeyse zehir oldu. Bayram ilk gününden itibaren birçok alanda orman yangını çıktı, yüzlerce hektar alan küle döndü. Dün Marmara Adası'nın ardından bugün de üç ilde orman yangını çıktı. İzmir, Kocaeli ve Eskişehir'deki orman yangınlarına müdahale sürerken kısa sürede bu kadar çok yangının çıkması kafalarda soru işaretleri oluşturdu.

Türkiye orman yangınlarıyla sarsılıyor! 3 ilde birden çıktı…

Orman yangının bugünkü ilk adresi İzmir’di. Bayındır'ın Balcılar Mahallesi yakınında, zeytin ağaçları ve çeşitli meyve bahçelerinin bulunduğu bölgede bugün saat 15.00 sıralarında, henüz belirlenemeyen nedenle yangın çıktı. Bölgeden yükselen dumanları görenler, yangını orman ekiplerine bildirdi. Yerleşim yerlerinden uzakta çıkan yangını söndürmek için, İzmir Orman Bölge Müdürlüğü'ne bağlı 3 helikopter havadan, 10 arazöz ise karadan müdahaleye başladı.

GEBZE’DE KORKUTAN YANGIN

İzmir’deki yangına müdahale sürerken bir kötü haber de Kocaeli’nden geldi. Saat 17.00 sıralarında Gebze Eskihisar Mahallesi Sungurca mevkiinde bulunan ormanlık alanda başladı. Aynı anda 3 farklı noktada bilinmeyen nedenle başlayan yangın kısa sürede yayıldı. Alevleri görenlerin ihbarı üzerine bölgeye itfaiye ekipleri sevk edildi. İtfaiye olay yerine ulaşmadan önce bölgedekiler yangına kendi imkanlarıyla müdahale etmeye çalıştı. Gebze, Darıca ve Çayırova itfaiyelerinden gelen ekipler yangına farklı noktalardan müdahalede bulundu.

İtfaiyenin yaklaşık 1 saatlik çalışması sonrasında yangın kontrol altına alındı. Yangının ne kadarlık alana zarar verdiği tespit edilmeye çalışılırken, yangınla ilgili soruşturma başlatıldı.

ESKİŞEHİR’DE DUMANLAR GÖKYÜZÜNÜ KAPLADI

Bugün Eskişehir’den de yangın haberi geldi. Seyitgazi ilçesine yaklaşık 22 kilometre mesafedeki Gökçegüney ile Yapıldak Mahalleleri arasında kalan ormanlık alanda, saat 18.00 sıralarında yangın çıktı. Orman İşletme Müdürlüğü ekipleri çok sayıda arazöz ve helikopterle söndürme çalışmalarına başladı. Ormandan çıkan duman gökyüzünü kaplarken, yangın rüzgarın etkisiyle yayılmaya başladı. Yapıldak köyünde oturan Seydi Kanat, yangının piknikçilerden kaynaklanmış olabileceğini belirterek, “Çok büyük bir yangın var şu anda orada. Benimde bu bölgenin insanı olarak içim yanıyor. Hepimiz çok üzgünüz. Devletimiz tüm imkanlarıyla yangına müdahale ediyor. Köylüler de  destek veriyor” dedi. Yangın söndürme çalışmaları devam ediyor. (AJANSLAR)